Akçagerme Plajı Hakkında...

 

Türkiye'nin sayılı Mavi Bayraklı plajlarından olan Akçagerme plajı Kaş merkeze 4 km uzaklıktadır ve toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkündür. 2011 yılında Mavi Bayrak almıştır. Plajın uzunluğu 200 metre’dir ve halka açıktır. Kaş’ın diğer mavi bayraklı plajlarının aksine Akçagerme Plajı çakıllardan değil kumdan oluşur. Antalya'nın yerlileri pek kumlu plajı sevmesede Akçagerme plajının ayrı bir yeri vardır.

 

Plajda çocuklar için kaydıraklı küçük havuz, kafeterya ve şezlonglar mevcuttur. Büyükler içinde yüzme havuzu ve kaydırak mevcuttur.

 

Antalya ilimizin Kaş ilçesine bağlı Akçagerme plajı, Kaş merkezde şu anda alternatifsiz durumdadır. Özellikle mavi bayraklı olması, içerisinde plaj voleybolu, özel duş ve tuvaletler, kafeterya, tenis kortları, çocuk parkı ve aquapark bulundurması nedeniyle, Akçagerme yerli yabancı turistlerin en önemli favorileri arasındadır. Ailece güzel bir gün geçirmeniz için muhteşem bir plajdır. Çocuklu ailelerin sıklıkla ziyaret ettiği plajların başında gelir.

 

Akçagerme plajı aynı zamanda, Kaş Turizm Meslek Lisesi'nin uygulama plajıdır, bu nedenle plajda verilen hizmetler hem çok uygun fiyatlıdır, hem de verilen hizmetler lisenin öğrencileri tarafından gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, bu plaja gelerek yapacağınız her harcamada okula da katkıda bulunmuş olacaksınız. Genelde sakin ve dalgasız olan Akçagerme plajına ulaşım dolmuşlarla, taksilerle veya yürüyerek sağlanabilir. Plaj Kaş şehir merkezine yaklaşık olarak 3km uzaklıktadır. Plajın suyu oldukça ılıktır. Bazı bölümleri kum, bazı bölümleri ise çakıllıktır. Denizi o kadar temiz ve berraktır ki, suyun içindeki taşları sayabilirsiniz.

 

Şanslıysanız Caretta caretta Deniz Kaplumbağalarından da görebilirsiniz. Kaş ve civarı kaplumbağaların çiftleşme yerlerindendir. Deniz kaplumbağaları insanlardan korkuyor vede pek yanaşmıyorlar, merak etmeyin.

 

Yöre halkı kumlu plaj olmasından dolayı Akçagerme plajına Altın Plaj demektedir.

 

Akçagerme tesislerinin fiyatları bölgenin en uygun fiyatlarıdır. Ayrıca burada yemek yiyerek vede şezlong, şemsiye kiralayarak Meslek Lisesi öğrencilerine de yardımcı olmaktasınız.

 

Hiçbir sitede bulamayacağınız bir Akçagerme anımızı da sizlerle paylaşmak istiyoruz;

-Güzel günlük güneşlik bir gün, biraz denize, biraz havuza giriyorduk. Denizdeyken birden yağmur atıştırmaya başladı.İlginç olan ise yağmur yağmasına rağmen hiç kimse istifini bozmadı. Yağmurda denize girmekte ayrı bir güzelmiş. Yağmuryağıyor ama deniz sıcacık. Zaten suyun dışıda pek soğuk değildi. 10 dakika hafif bir yağmur yağdıktan sonra yağmur dindi.Kısacası Akçagerme plajında yağmur yağarsa sakın toplanmayın. Çünkü birazdan yağmur dinecektir.

 

Ne yenir ne içilir?

 

Akdeniz’in tipik mutfak yemekleri ünlüdür. Yörede, her mevsimde yetiştirilen taze tarım ürünleri, günlük olarak sunulmaktadır. Her türlü et yemekleri, deniz ürünleri ve balık çorbası meşhurdur. Yörede Arıcılık ve Bagcılık gelişmiştir. Karakovan balı ve çam balı, pekmez alınabilecek ürünlerdir. Yörede bol yetişen keçiboynuzundan yapılan keçi boynuzu pekmezi yöreye özgüdür.

 

 

Nerede kalınır?

 

Akçagerme'de konaklama imkanı maalesef yok. Fakat 5 dakika uzaklıktaki Kaş'ta tatilcilerin tercihlerine göre; pansiyon, otel, apart otel, kiralık villa ve kamp alanlarında birçok seçenek bulunuyor.

 

Akşam olduğu zaman Akçagerme plajından çıkıp, gündüzü ile olduğu kadar gece hayatıyla da sizi sarıp sarmalayacak olan Kaş'a gidebilirsiniz. Kaş merkezde birbirinden sevimli kafeler, barlar, restoranlar yer alıyor. Bu mekanların her birinin kendine has bir ambiyansı var. Dilerseniz bir balık restoranında Akdeniz’în en taze ve lezzettli deniz ürünlerini tadabilir, dilerseniz sakin bir bir köşede şarabınızı yudumlayabilir, dilerseniz meydanda yer alan barlardan birinde kalabalık ile birlikte müzik ve sohbetin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

 

Webmaster Şutman - 2014 Tüm Hakları Saklıdır